Podela web sajtova prema sadržaju – nameni: personalni (lični) web sajtovi, komercijalni web sajtovi, informativni web sajtovi, blogovi, forumi, socijalne mreže, web sajtovi za deljenje sadržaja, web direktorijumi, web alati…
Podela web sajtova prema interaktivnosti sa posetiocima: Statički i dinamički web sajtovi
Podela web sajtova prema tehnologiji izrade: HTML, XHTML, web sajtovi sa CMS-om, Flash web sajtovi
Kako god podelili web sajtove, jedno im je zajedničko: svi nastoje da imaju što veću posećenost! Za koji web sajt ćete se Vi odlučiti najviše zavisi od Vaših potreba, a ne retko i od finansijskih mogućnosti . Ako je u pitanju Vaš biznis, preporičujemo Vam da se ne ustručavate da uložite u kvalitetan web sajt, jer će Vam se ta investicija vrlo brzo isplatiti.
Jednostavno rečeno, ako imate nameru ili potrebu da redovno dodajete ili menjate sadržaj na vašem web sajtu (a to bi bilo poželjno u svakom slučaju, ako ste ozbiljni u pogledu svog prisustva na internetu) onda vam CMS može biti od pomoći. U suprotnom, CMS vam verovatno neće trebati.
Wordpress je daleko prostiji CMS od Joomle, i namenjen je uglavnom za blogove, magazine, sajtove za vesti, portfolija i slično. Konkretno, najčešće se koristi za sajtove sa mnogo članaka. Imate verziju CMS na srpskoj latinici i ćirilici tako da sa lakoćom možete uređivati vaš sajt. Besplatnih templejta (šablona dizajna) na netu ima bezbroj, kao i profesionalnih za koje morate da izdvojite poneki dinar.
Joomla je mnogo komplikovaniji CMS ali u Joomli možete napraviti sajt za maletene bilo koju primenu. Sa hiljadama raznoraznih dodataka (što besplatnih što komercijalnih) Joomlini sajtovi mogu da izgledaju vrhunski. Forumi, e-prodavnice, galerije, oficijelne stranice kompanija i još bezbroj različitih namena.
Statički web sajtovi su najjednostavniji, najbrže se rade, te su obično i najjeftiniji. Najčešće se rade u HTML-u, odnosno u XHTML-u u kombinaciji sa CSS-om. Mogu imati animacije i java skripte, ali nemaju interaktivnost sa posetiocima.
Sva aktivnost posetioca ovakvog web sajta svodi se na pregledavanje sadržaja i eventualno korišćenje kontakt forme. Ne zahtevaju bazu podataka. Celokupan HTML kôd izvršava se u browser-u posetioca. Obično se brže učitavaju i lakše ih je optimizovati za pretraživače. Pogodni su za manje zahtevne web sajtove, sa manje podataka i gde interakcija sa posetiocima nije neophodna.